עדכון שבועי 6-12.5

עדכון שבועי 6-12.5

אז מה היה לנו השבוע?

פסקת ההתגברות עברה בוועידת השרים לחקיקה

וועידת השרים לחקיקה קובעת את מדיניות הממשלה ביחס ליוזמות חקיקה שונות; הצעת החוק הקובעת שניתן לחוקק מחדש ברוב של 61 ח"כים חוק שנפסל בבית המשפט עברה ברוב מוחץ בוועידה. השלב הבא הוא הצבעה בכנסת, שם כפי הנראה מפלגת כולנו תפיל את ההצעה. לקריאה באתר ישראל היום.

דוח מבקר המדינה

ביום שלישי האחרון, 8.5, פורסם דוח מבקר המדינה השנתי. המבקר הקדיש בדוח שני פרקים לנושא מבקשי המקלט: פרק אחד לטיפול בבקשות מקלט, ופרק אחד למעקב אחרי השינויים ביחס המדינה לאור הביקורת של 2014. לכתבה באתר הארץ.

סיכום דוח מבקר המדינה בנוגע לבקשות המקלט

את הפרק העוסק בטיפול בבקשות המקלט מסכם המבקר באמירה: "מכלול הליקויים שהועלו בנוגע לטיפול רשות האוכלוסין בבקשות מקלט בשנים האחרונות, עלול להתפרש ככמחויבות נמוכה של המדינה למילוי ההתחייבויות הבינלאומיות שנטלה על עצמה עת חתמה על אמנת הפליטים בשנת 1951." לפרק המלא.

סיכום דוח מבקר המדינה בנושא היעדר מדיניות בנוגע למבקשי המקלט

 

את הפרק העוסק בהזנחת האנשים עצמם וצרכיהם מסכם המבקר: "אי יישום המלצות מבקר המדינה בתחום הטיפול בזרים שאינם בני הרחקה השוהים במדינת ישראל זה זמן רב מאוד ואי סיפוק צורכיהם הבסיסיים, אינה פוגעת רק בחובה הבסיסית של המדינה לספק את צורכיהם הבסיסים של הזרים עצמם, אלא אף באזרחי המדינה, ובייחוד באזורים שבהם מתגוררים זרים רבים." לפרק המלא.

ישיבה בכנסת על דוח המבקר – הועדה לענייני ביקורת המדינה

ביום רביעי התקיים בועדה לענייני ביקורת המדינה דיון בדוח המבקר 68ג בנושא טיפול המדינה במבקשי המקלט.

הדיון היה ארוך ומייגע (שעתיים!) אך כלל כמה נקודות מחדשות ומעניינות, וכמה רגעים שייזכרו לטוב. מוזמנים לצפות בוידאו של ענבל אגוז מדברת בשם השכונות, או להנות איתנו מרגע של תמימות דעים בין תומכי ומתנגדי הגירוש, כשאריה דרעי אמר שאיננו יודע מדוע התרכזו כל מבקשי המקלט בדרום תל אביב. שאלה טובה.

במהלך הדיון ציין דרעי שעד שלא תחוקק פסקת ההתגברות, לא מתוכננת פתיחה מחודשת של חולות.

טרם פורסם פרוטוקול; מוזמנים לעיין בהודעה לעיתונות.

בג"ץ מבוים בלשכת עורכי הדין

בחמישי התקיים משפט מבוים בו ביקשו בכירי עורכי הדין להכריע:  האם בית המשפט יכול להורות לממשלה לגבש מדיניות ולכפות עליה פתרונות?

החלטת בית המשפט המאולתר הייתה כי אין בסמכות בג"ץ לכפות על המדינה פתרון, אך זוהי הזדמנות טובה לשמוע את חולדאי מתבטא באופן מעמיק ומפורט בסוגיה. בדיון חולדאי מדגיש את הצורך לתת מענה כאן ועכשיו לקשיים העומדים בפני מבקשי המקלט ובפני תושבי דרום תל אביב. לינק למשפט המלא, לינק לידיעה ynet.

סגירת מרפאת גשר

זו איננה חדשה טריה מהתנור, אך מסתמן שבמשרד הבריאות החליטו לייבש את מרפאת גשר. מבלי החלטה רשמית, הודעה למטופלים או הפעלת חלופה, משרד הבריאות הפסיק להעביר כסף למרפאת הנפש היחידה הזמינה למבקשי המקלט, המטפלת בעיקר בסובלים מפוסט טראומה. לקריאה נוספת.

שרת המשפטים פועלת למניעת סיוע משפטי ע"ח המדינה מזרים

מבקשי המקלט כבר היום לא מקבלים סיוע מהמדינה. בתיאוריה הצעד הזה יפגע בעיקר בעובדים זרים שהגיעו הנה כדין, אבל גם הם כבר לא מקבלים מהמדינה סיוע משפטי יותר מעשור. אבל הי, זו אחלה כותרת! לכתבה בynet.